Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?

voda_sa_drzi_len_na_povrchu.jpg

Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?

 

Čo robiť, ak nám na koberci pristane deci burgundského Merlotu, espresso, salámová pizza či nebodaj atrament? 

Nebudeme vás napínať. Univerzálny recept na fľaky neexistuje, aj keď nás výrobcovia čistiacich prostriedkov presviedčajú o opaku. Čistenie je alchýmia, čo dosvedčí každý, kto sa niekedy pokúšal vyčistiť zaschnutú škvrnu od atramentu či vína. Myslíte si, že život je príliš krátky na to, aby sme sa zaťažovali škvrnami? Súhlasíme. A máme aj riešenie.

Metóda na bezpracné vyčistenie akéhokoľvek fľaku

Tajomstvo sa neskrýva v prípravku, ale v správnom koberci. Presnejšie, v exkluzívnom koberci Phase. Pri výrobe našich kobercov bola použitá revolučná technológia Easy Clean, ktorá spočíva v špeciálnej úprave vlákien. Znamená to, že víno, káva, atrament či ďalšie nežiadúce tekutiny nepreniknú hlboko do vlákna, ale zostanú na povrchu. Stačí odstrániť povrchovú špinu a na postihnuté miesto nastriekať čistú vodu. Párkrát pretrieme handričkou a fľak do pár sekúnd zmizne. Zázrak? Tak trochu. Koberce Phase síce nelietajú, ale čo sa týka drobných nehôd v domácnosti, dokážu zázraky. 

Ak ešte koberec Phase s technológiou Easy Clean nevlastníte, nezostáva vám nič iné, len sa obrátiť na profesionálnu čistiacu firmu. Nechce sa vám investovať do čistenia každého fľaku? V takom prípade sa držte nasledujúcich receptov.

Fľaky od červeného vína 

Väčšina gazdín zasype miesto činu poriadnou vrstvou soli. Tradičný recept má svoje opodstatnenie, pretože soľ absorbuje tekutinu. Napriek tomu ho odborníci neodporúčajú, pretože soľ môže z fľaku vytiahnuť nielen víno, ale aj pôvodnú farbu koberca.

Francúzske dámy najskôr na škvrnu priložia papierovú utierku, aby vysali všetku vlhkosť. Nikdy zbesilo nešúchajú, pretože nechcú poškodiť vlákno, ani aby sa fľak rozšíril. Následne zmiešajú dve šálky vody, lyžicu octu a lyžicu čistiaceho prostriedku na riad. Do roztoku ponoria čistú tenkú utierku, ktorú rozprestrú na fľak. Potom ju „masírujú“ bruškami prstov, aby roztok prenikol hlboko do koberca. Napokon škvrnu jemne pretrú a premyjú čistou vodou. Voilà, fľak je preč!

Fľaky od kávy

Taliani svoje espresso vypijú na jeden dúšok, ale ak sa stane nehoda, vedia byť trpezliví. Tekutinu najskôr vysajú obrúskom. Následne si zarobia roztok z vlažnej vody a čistiaceho prostriedku na riad a handričkou prikladajú na fľak. Nešúchajú, pretože káva sa ľahko prenáša do ďalších vlákien. Ak je škvrna staršia a stihla už vyschnúť, pomôže čistiaci prostriedok s oxidačným činidlom (peruhličitan alebo perkarbonát sódny). Látka býva súčasťou známych pracích prostriedkov, ale v e-shopoch ju zoženiete aj samostatne. Pozor, ide o bielidlo! Znamená to, že činidlo použite len na bledý a farebne stály koberec, inak vám hrozí atmosféra talianskej domácnosti.

Fľaky od tukov

Táto kategória je pomerne pestrá. Zahŕňa fŕkance od oleja, stopu po hamburgeri či pizzi, ale pokojne aj odtlačok rúžu. Najúčinnejší prostriedok je pomerne banálny. Je ním obyčajný prostriedok na riad, ktorý má odmasťovaciu schopnosť. Na staršie odolné škvrny pomáhajú aj priemyselné mydlá. Ich pôsobenie si však vopred odskúšajte na nie príliš viditeľnom mieste, pretože môžu okrem mastnoty odstrániť aj farbu.

Fľaky od atramentu a fixiek

Tu už ide do tuhého. Naši rodičia zvykli fľak postriekať tužidlom na vlasy, ktorý obsahoval značné množstvo alkoholu. Dnešné tužidlá majú iné zloženie, preto by bol takýto postup zbytočný. Ak nečistíme koberec Phase, siahnime radšej po liehu, ktorý nalejeme na handričku. Samozrejme, až potom, ako sme atrament vysali papierovým obrúskom. Handričku opatrne obtláčame na koberec. Keď sa bude postupne farbiť atramentom, je to dôkaz, že recept funguje a alkohol fľak rozpúšťa. Nakoniec dočistíme vodou s trochou pracieho prášku.

Samozrejme, fľakom sa môžete vyhýbať aj preventívne. Znamená to, že pred každou návštevou či vpádom detí koberec zrolujete a odložíte na bezpečné miesto. Prípadne obývačku rovno zamknite a rodinný život presmerujte do kuchyne, kde nemáte koberec ani sedačku. Pritiahnuté za vlasy? Možno.

Ak si ale nechcete komplikovať život, ktorý je už aj tak dosť zložitý, zastavte sa vo Phase. Z našich dizajnových a zároveň zázračne praktických kobercov si vyberie naozaj každý. 

V čom sú teda výnimočné koberce Carpet Decor od Phase?

- Technológia Easy Clean - pre lepšie čistenie s úpravou zabránenia preniknutia tekutín

- Bezprašné – nezachytávajú v sebe škodlivé roztoče

- Ekologické – certifikované a bez koncentrácie škodlivých látok

- Protišmykové – vrstva zabraňujúca pošmyknutiu a posúvaniu

- Živé farby – vysoká odolnosť voči svetlu, zachováva farbu mnoho rokov

- Vysoká kvalita - sú zárukou pohodlia a radosti z používania  

- Jemné na dotyk – mimoriadne mäkký a príjemný na dotyk nie len pre Vaše nohy
- Pranie v práčke - možnosť prať v práčke pri  30° C.

Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?
Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?
Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?
Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?
Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?
Ups, nehoda! Ako odstrániť fľaky na koberci?